Mále záhradné stavby z dreva.
Teplé letné dni a večery sú na posedenie v záhrade priam stvorené. Altánky, pergoly a rôzne prístrešky sú prvky záhradnej architektúry, ktoré ovplyvňujú vzhľad záhrady a ponúkajú možnosť na stolovanie, posedenie, oddych aj zábavu. Ich výhodou je, že chránia pred poveternostnými vplyvmi a zvyšujú funkčnosť obytnej záhrady. Vďaka nim vznikne v záhrade príjemné zákutie, v ktorom si môžete v pokoji oddýchnuť a vychutnať pohľad na svoju záhradu.
Čo je pre Vás lepšie, altánok či pergola ?
Pri výbere typu prístreška treba brať do úvahy veľkosť, členenie a štýl záhrady a domu, účel, umiestnenie aj financie. Ak máte väčší pozemok, môžete skombinovať viac druhov prístreškov. Altánok je samostatne stojaca stavba – domček, väčšinou s otvorenými vzdušnými stenami. Stavajú sa však aj altánky chránené zo všetkých strán, s oknami, dverami a zavedenou elektrinou. Do záhrady ho situujeme tak, aby poskytoval výhľad na okolie domu, záhrady, jazierka, bazénu atď...
Pôdorys môže byť typický štvorcový, obdĺžnikový alebo nezvyčajnejší okrúhly a viacuholníkový. Veľkosť altánku závisí od počtu miest na sedenie a účelu, na ktorý ho chcete využívať (stolovanie, grilovanie, relax, atď...). Vzhľad altánku prispôsobte štýlu záhrady.
Pergola je vzdušný záhradný objekt, umiestnený voľne v priestore alebo nadväzujúci na terasu domu. Má jednoduchú rámovú konštrukciu zloženú zo zvislých stojok, vodorovných trámov a prekladov. Jej tvar a proporcie by mali byť prispôsobené veľkosti a tvaru domu aj štýlu záhrady.
Väčšinou sa pergola nachádza na južnej strane domu, preto treba vyriešiť zatienenie. Môžete použiť slnečník, markízu, trstinové rohože, atď... Atraktívne pôsobí pergola husto obrastená popínavými rastlinami a kvitnúcimi rastlinami alebo viničom.
Ideálna je kombinácia otvorených a zakrytých častí, ktorá ponúka veľa obmien.
Zdroj: Internet