Pár malých rad na zimu

winter-potted-plants2


Prečo je ihličie hnedé?

Hnedé ihličie, ktoré v zime objavíme na ihličnanoch, môže mať rôzne príčiny. Hnednutie pri strede ihličnatého stromu je prirodzený proces, tak ako jesenné vyfarbovanie listnáčov pred opadaním lístia. Na opadavých drevinách sa obnovuje všetko lístie každý rok. Životnosť ihličia je od dvoch do sedem rokov, na mnohých druhoch dva až tri roky. Ihličnany neostávajú nikdy holé, pretože z nich opadáva len časť ihličia. Výnimkou je smrekovec opadavý, ktorý všetko ihličie obnovuje každý rok čo rok. V zime je tento druh ihličnanu úplne holý. V niektorých rokoch je hnednutie vplyvom počasia silnejšie. Hlavnou príčinou je prevažne silné kolísanie pôdnej vlhkosti a prudké zmeny teplôt, ktoré rastlinám narúšajú príjem živín.


Stopy v trávniku!

rady

Riadne ošetrovaný trávnik, po ktorom sme po celú vegetáciu bez problémov chodili, môžeme pošliapaním v zime poškodiť. Po zamrznutí poškodíme krehké listy trávy, takže na trávniku zostanú hnedé fľaky – stopy po topánkach. Pri silnejšom poškodení vznikajú holé miesta.

 

 

Ťažký sneh škodí

zazimovanie2

Trvalá vrstva snehu chráni rastliny a pôdu pred mrazom. Ťažký mokrý sneh však láme konáre stromov, najmä ihličnatých a vždyzelených. Nebezpečný je najmä pri striedaní mrazu s odmäkom, preto ho vždy z konárov včas striasame.

 


Rastliny v nádobách pred mrazom potrebujú vodu

rady4

Vždyzelené listnáče a ihličnany v nádobách pred nástupom mrazov i počas odmäkov v zime zavlažujeme, aby do jari nevyschli. Rastliny v nádobách, kde je malý objem zeminy – substrátu, sú na vlahu náročnejšie ako rovnaké, ale pestované vonku v záhone.